Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzbicy

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla obywateli Ukrainy

Utworzono dnia 23.05.2022

       W ramach realizacji zadań zleconych na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzbicy oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną w godzinach pracy Ośrodka tj. od 7.15 do 15.15 od poniedziałku do piątku.

 W ramach wsparcia psychologicznego zostały zorganizowane zajęcia dla dzieci z Ukrainy podczas, których prowadzono zajęcia z bajkoterapii i artterapii.

      Bajkoterapia jest częścią biblioterapii, czyli metody leczenia lub terapeutycznego wsparcia  z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury. Biblioterapia stanowi narzędzie terapeutyczne w medycynie, psychiatrii, pedagogice. Może także wspierać osobisty rozwój jednostki. Biblioterapia polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio wybranych fragmentów literatury, a następnie ich omawianiu pod kątem potrzeb uczestników zajęć.

         Biblioterapia to dział arteterapii - dziedziny opartej na założeniu, że kontakt ze sztuką pomaga ludziom osiągnąć wgląd w ich problemy, rozwijać umiejętności, redukować negatywne emocji, podnosić samoocenę itd. Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu tekstów literackich (bajek i baśni) w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych. Stosowana jest najczęściej u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, choć nie jest to sztywna reguła. Wykorzystywane są w niej bajki terapeutyczne, napisane specjalnie na potrzeby terapii i profilaktyki problemów emocjonalnych.

Dotyczą one konkretnych problemów, w tym:

  • lęków (np. związanych z pójściem do przedszkola lub szkoły, lęku separacyjnego, strachu przed ciemnością),
  • odpowiedzialności,
  • rozwodu rodziców,
  • przeprowadzki,
  • śmierci i rozstania,
  • nieśmiałości w grupie rówieśników,
  • pojawienia się rodzeństwa,
  • niechęci do dzielenia się, np. zabawkami.

Bajki terapeutyczne mogą pomóc przygotować dziecko na trudną sytuację, która nastąpi w przyszłości.

     Artterapia jest formą terapii zajęciowej, polegającą na ekspresji artystycznej oraz na kontakcie z dziełami sztuki, np. w formie organizowania czy odwiedzania wystawy. Obejmuje ona następujące dziedziny: rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę, sztuki użytkowe, zdobnictwo i dekoratorstwo. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach wykazując się dużym zaangażowaniem podczas wykonywania prac plastycznych.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 25.05.2022, 10:22

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny